Zasady tworzenia prac dyplomowych z dziedziny prawa
Spis treści
Wydawać by się mogło, że zasady tworzenia prac dyplomowych z dziedziny prawa, nie różnią się zupełnie niczym, od każdej innej dziedziny. Nie jest to do końca prawda, co ma przede wszystkim związek ze specyfiką literatury, która jest dobierana dla tego zagadnienia. Gałęzi prawa jest cała masa: prawo cywilne, karne, gospodarcze, administracyjne, autorskie i wiele innych. Ta szczegółowość poszczególnych gałęzi właśnie sprawia, że nie sposób dobrać jednego uniwersalnego zbioru literatury, który może się sprawdzić w różnych tematach a konieczna jest duża świadomość doboru i celowość. Dodatkowo należy zauważyć, że istnieją dziedziny nauki, w których dobiera się źródła uznawane za tak zwane pewniki, gdzie nie liczy się tyle ich najnowsze wydanie a wartość merytoryczna. Z prawem jest trochę inaczej. Owszem, merytoryka ma ogromne znaczenie, ale w prawie, jak w żadnej innej dziedzinie, aktualny stan przepisów, orzeczeń i komentarzy ma zasadnicze znaczenie. Jeśli zatem ktoś wpadnie na myśl: o! pisanie prac prawo – to nie może być trudne, niech najpierw zastanowi się nad tym czy ma dostęp do właśnie tej konkretnej, specyficznej literatury, która definiować będzie proces pisania i jego wartość merytoryczną.
Pisanie prac z prawa - Co warto wiedzieć?
Jak już zauważono wcześniej, w zależności od konkretnej dziedziny, pisanie prac z prawa skupia się na zupełnie innych źródłach, kodeksach, orzeczeniach. To oczywiste. Nie można pisać o prawie gospodarczym, odnosząc się do zasobów z zakresu prawa rodzinnego, chyba że te dwa tematy są ze sobą jakoś powiązane. Dobór źródeł, w dodatku jak najbardziej aktualnych – na tym polega pierwsza (z kilku) trudności, z jakimi mierzy się każdy kto zabiera się za pisanie prac z prawa. Właściwa interpretacja tekstu czytanego, analiza przepisów, dobór właściwych komentarzy – to kolejna z trudności. Wreszcie, sposób cytowania i przelewania myśli na papier. Należy wyraźnie zaznaczyć, że w zasadzie teksty z zakresu prawa nie tolerują parafrazy. Przepisy, komentarze, orzecznictwo – muszą być cytowane dosłownie, jeden do jednego. Wystarczy zmiana jednego wyrazu, aby tekst całkowicie stracił na znaczeniu, aby został zdeformowany i nie nadawał się do niczego.
Wielu studentów prawa już na początku studiów zastanawia się, która dziedzina prawa będzie im najbliższa, aby pisanie pracy z prawa było możliwie jak najmniej obciążające dla nich. Nie mamy jednak zbyt dobrych wieści, nie oszukujmy się: chodzi w końcu o pisanie pracy z prawa. Żadna z gałęzi prawa nie jest łatwa, można ewentualnie mówić o mniejszym lub większym poziomie zaawansowania piszącego. Prawo bowiem to wyjątkowo wymagająca dziedzina, w której odnaleźć mogą się w zasadzie najbardziej ci, którzy mają w sobie ogromny głód wiedzy, doskonałą pamięć a także umieją wyszukiwać informacji w sposób niekiedy bardzo drobiazgowy.
Jeśli macie Państwo poczucie, że zarówno na etapie doboru literatury, wyboru tematu, uszczegółowienia tematu, w trakcie pisania, jesteście za bardzo przytłoczeni, warto skorzystać z pomocy tak merytorycznych, mających doświadczenie i dostęp do bardzo obszernych zasobów serwisów, jak nasz. Z chęcią Państwu pomożemy, wskażemy właściwą literaturę, ukierunkujemy.
wróć do bloga